-

Lista artykułów

Utworzony Autor Temat Treść Tagi Odświeżenia
Zawiera:

Syllabus papieża Piusa IX A.D. 1864


BŁĘDY, POTĘPIONE PRZEZ PAPIEŻA PIUSA IX

 

Wprowadzenie


   Syllabus papieża Piusa IX ogłoszony został 8 XII 1864 roku wraz z encykliką Quanta cura. Podtytuł Syllabusa wyjaśnia, że jest to katalog ważniejszych błędnych opinii w tej epoce upowszechnianych, które już poprzednio zostały w dokumentach wydanych przez tego papieża zakwestionowane. Są wśród nich i poglądy teologiczno-filozoficzne względnie moralne, i sądy historyczne, prawne i polityczne na temat Kościoła. Streszczono je i zdefiniowano z prawniczą ścisłością. Wszystkie uznał Pius IX za błędne, nie wskazując jednak, które formalnie stanowiłyby herezję.


   Wykaz ten zyskał znaczną sławę, głównie z powodu sprzeciwów, jakie wzbudził w kręgach laickich i w ...


A-Tem
16 lipca 2017 21:34

11     578    4

Gabriel we Frankfurcie

Podtytuł: Przyjazd Gabriela Maciejewskiego na Targi Książki we Frankfurcie, w celu zawarcia umów, jakie uregulują tłumaczenia i dystrybucję dzieł Coryllusa.

 

Rozwój piśmiennictwa nie zna drugiej osoby takiej, jak Gabriel Maciejewski, nom de plume Coryllus, płodnej osobowości twórczej, osoby skoncentrowanej na pracy literackiej, skoordynowanej z działalnością wydawniczą. Gabriel wydał już czternaście książek i ponad trzy tysiące felietonów, z których nowsze dostępne są na Jego blogu autorskim, starsze zaś porozrzucane są po sieci. Jeśli ktoś jeszcze zmaga się z percepcją dokonań Pisarza, ogromu pracy pisarskiej Gabriela, to zapewne dlatego, że Autor ów, wciąż pozostając pod presją umysłu skłonnego do introwertyzmu, skromności, legend ...


A-Tem
24 sierpnia 2017 15:11

23     1272    17

Powracanie ziemian (1) - Czombrów

 

Jeżdżę po dworach od lat. Landem nie, bo kto dziś ma lando? Najwyżej Andrzej Nowak Zempliński, który zbiera w Tułowicach wszystko co stare i na kołach.   Samochodem jeżdżę, jak mnie ktoś zabierze.  Albo wieczorami po sieci.

 Zbieram notatki, wspomnienia, zdjęcia i pakuję je trochę bałagańsko do rożnych folderów w komputerze, żeby czasem pokazać coś z tego na FB.  I trzeba było jednego komentarza*, zostawionego pod tekstem Coryllusa,  a właściwie jednej jego frazy - o całym tym uniwersum Godzinek, litanii, nabożeństw, koronek, które w naszym miejscu Europy od zawsze do dziś podporządkowywały  ziemskie bytowanie Sprawom Pierwszym, żebym postanowiła pomału otworzyć foldery na świat.

Ta jedna fraza z komentarza sprawił ...


Anna-Mieszczanek
23 czerwca 2017 17:15

27     844    8

Powracanie ziemian (2) - Ile?

Obiecałam wytłumaczyć się z tytułu tego cyklu. Powracanie ziemian – dlaczego? Po kolei.

Wydobywanie się spod propagandowej interpretacji świata potrafi trwać długo. Niby już wiesz, że było inaczej, niż wcisnęli ci do głowy w szkole czy w mediach. Niby już jesteś po drugiej stronie cienkiej czerwonej linii, a jednak wciąż nie zadajesz pytań, które są podstawowe. Tak i ze mną było.

To prawda, od małego lubiłam wszystko co pałacowo-dworskie. Moja ś.p.Mama zamęczała mnie (tak wtedy myślałam) wyprawami z konserwatorami, którzy opowiadali o tych wszystkich iluś osiowych ryzalitach, traktach, mansardach i boniowaniach. Wyszukiwała te spotkania w jakich Towarzystwach Wiedzy Powszechnej, a ja wtedy widziałam to wszystko jako zabytki. Coś, co jeszcze jest, co da się ...


Anna-Mieszczanek
25 czerwca 2017 19:54

24     637    7

Powracanie ziemian (3) - Dwór w Żelaznej i komunista piszący

Nie mogę odszukać tego jednego, mocnego zdania, w którym Maria Rodziewiczówna w wielkim skrócie przypominała o konieczności obrony ziemi, tak ważnej dla zachowania polskości. No i nie wiem czy pisała to w swoim - po ojcu odziedziczonym – Hruszowie koło Kobrynia, w którym przez lata gospodarowała, czy  gdzieś we Lwowie, kiedy pomagała zakładać Związek Szlachty Zagrodowej. A może  w Warszawie, do której wyjeżdżała, żeby wspomóc  Warszawski Związek Ziemianek i  dopilnować spraw wydawniczych, bo to przecież honoraria książkowe pomagały utrzymać hruszowski majątek.

Kiedy w 1939 roku bolszewicy wyrzucili ją z dworu miała  75 lat  i była ukochaną autorką pokoleń czytelników, odznaczoną przez dwóch ...


Anna-Mieszczanek
4 lipca 2017 00:02

10     610    5

Powracanie ziemian(4) - "...którzy u steru spraw i na straży świata siedzą..."

W 1935 roku 700-hektarowe  Żychce  Tadeusza Lerchenfelda zostały Gospodarstwem Roku w Pomorskiem. Specjalizowali się tam  się w uprawie ziemniaków, eksportowali sadzeniaki do Francji i Niemiec. Hodowali owce i konie, cała wieś miała tu pracę. Jedna z córek gospodarza, Basia, miała wtedy 17 lat.

Cztery lata później, kiedy dwór zajął Wermacht,   Basi udało się konno uciec z majątku. Reszta rodziny była już wtedy rozsiana po Polsce, a ojciec Basi, powstaniec wielkopolski z 1918 roku, członek Rozdzielczej Komisji Polsko-Gdańskiej, który był na niemieckich listach proskrypcyjnych (Sonderfahndungsbuch Polen) ukrywał się już w Warszawie pod zmienionym nazwiskiem.

Jak o każdym właścicielu  majątku ziemskiego można by t ...


Anna-Mieszczanek
15 lipca 2017 21:13

12     418    7

Powracanie ziemian(5) – Starszy Pan Jeremi z "Błyskawicy"

 

http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/muza/bl-5.mp3

 

Przed  desantem – nieudanym przecież - na drugą stronę Wisły, który miał pomóc Powstaniu,  berlingowcy przeczytali ulotkę z odezwą swojego dowódcy:

Elementy faszystowskie wszelkiego autoramentu będą zgniecione. […] Wielkopańscy działacze Armii Krajowej muszą ustąpić. Uważajcie na nich. Ich krecia robota na żołdzie hitlerowców skończyła się. Śmierć faszystom!

Była  połowa września 1944, a generał Berling od niecałych dwóch miesięcy – czyli od wydania dekretu PKWN - był zastępcą Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego z nadania Stalina.

Gdyby  na ulicy Moniuszki, w gmachu „Adrii”  pracowała wtedy jeszcze powsta ...


Anna-Mieszczanek
31 lipca 2017 23:32

22     1872    7

Intermare, jedyne rozwiazanie.

W miejscu gdzie lezy Polska wymagany jest pewien krytyczny, lub wiekszy, zasob sily. Ekonomicznej, wojskowej, finansowej, demograficznej, terytorialnej, kulturowej, zasob woli, ducha i ofiary.

Dopoki ten zasob byl dostateczny, Polska trwala i rosla. W momencie gdy najpierw zabraklo woli, potem checi do ofiary, sily wojskowej i ekonomicznej, to Polska zostala rozebrana i stracila rowniez terytorium.

Te wymagania nie zmienily sie nigdy, i sa aktualne rowniez dzis. Polska w swojej obecnej formie, z terytorium zaledwie 1/3 tego co bylo, nie ma szans przetrwania, w tym miejscu, jako suwerenny organizm. Dzis realizowany jest niemiecki plan Mitleuropa tworzacy dookola Niemiec krag panstw uzupelniajacych niemiecka gospodarke, dostarczajacy uslug i sily roboczej. Rodzaj kolonii.

Powrot ...


AUU
7 lipca 2017 10:50

7     512    0

Nie ma historii czy socjologii bez ekonomii i finansow.

Nie ma historii  czy  socjologii bez  ekonomii i  finansow. Oto  przyklad.

National Heritage and
Economic Policies in Free and
Sovereign Poland after 1918
CA S I M I R    DADA K
Abstract
Poland, whenever free and sovereign, has since 1918 implemented economic policies that  emphasise free markets. This approach has failed to produce a rapid rate of economic growth, so the country is still substantially underdeveloped. Although significant government investment in 1936–9 resulted in strong economic growth and a higher standard of living, today’s Poland continues to pursue neo-liberal economic policies. This paper links these policies to the nation’s
heritage, which stresses limited government. Such beliefs ruled the acti ...


AUU
22 sierpnia 2017 16:18

4     475    4

Doktryna, czyli po co komu blogowisko

Zdarzyło mi się nie raz widzieć w komentarzach różnych ludzi, którzy przewinęli się przez blogi wypowiedzi na temat doktryny państwa Polskiego. Były to komentarze zazwyczaj bardzo entuzjastyczne, skierowane do ogółu odwiedzających blogi, bardzo ogólne, dotyczące rozważań i sposobu realizacji doktryny. Przede wszystkim mam tu na myśli twierdzenia, że Coryllus wymyśli nam doktrynę, że jego pisanie do doktryny państwa Polskiego doprowadzi, oraz, że dzięki temu blogowi i książkom kliniki |Języka uda nam się zdefiniować doktrynę Polski. Ba! Niektórzy nawet byli przekonani, że to miejsce będzie początkiem tej doktryny(no bo w końcu nawigatorzy, a więc ludzie nieprzeciętni, jak u Johna Dee).

Otóż niestety, ale nie uda się tego zrobić. My, wszyscy t ...


beczka
17 października 2017 20:55

20     589    14

Recenzja filmu "Dwie Korony"

Wracając z filmu „Dwie korony” miałem zły humor. Reklamy filmów PISF zepsuły mi go na początku,  następnie nastawiony po reklamach na standardowe kino fabularne, dostałem kroplówkę w postaci dokumentu fabularyzowanego. Na końcu czekało wzruszające, choć smutne zakończenie, które jest okay, ale można było to zrobić z nutką nadziei i trochę weselej.

Generalnie koncepcja miksowania dokumentu z fabułą, jest jakimś tam wyjściem w sytuacji braku budżetu na film pełnometrażowy. Z tego co pamiętam to już nie jeden polski film(zwłaszcza naszej produkcji) tego typu koncepcję realizował, ale tutaj niestety bije to po oczach. Aktorów jest za mało, scenografia zbyt uboga, za mało statystów, przebrania ubogie, scen z życia też mogłoby być więcej ...


beczka
18 października 2017 22:17

7     422    3

Dlaczego tak, a nie inaczej czyli makulektura.

makuletkura.pl


Dlaczego tak, a nie inaczej.


Podobno ktoś kiedyś wyliczył, że porządny student filologii polskiej chcąc przeczytać wszystkie lektury obowiązkowe, powinien pochłaniać trzysta stron tekstu dziennie.
Gdyby naprzeciwko Wydziału Humanistycznego w Gdańsku stał taki czołg, jaki stoi w pobliżu Akademii Medycznej, to zapewne powstałaby legenda, że wystrzeli, gdy zdarzy się w końcu tak „oczytany” student.
No ale, że stoi tam gdzie stoi, to obowiązuje nieco mniej cenzuralna wersja.

Studentem byłem umiarkowanie pilnym. Nie cierpiałem gramatyki opisowej i historycznej, a starocerkiewnosłowiański i łacinę też przebrnąłem z trudem i nie ubogacony wiedzą, do której mógłbym teraz wrócić. Trochę szkoda tej łaciny, bo już w najbliższych wpisa ...


betacool
17 maja 2017 10:17

23     1976    10

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach. Część 1. Import, czy eksport?

makulektura.pl

Makulektura nr 1

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.
Część 1. Import, czy eksport?

Zbigniew Rewski.  Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.


Tę książkę kupiłem wiedziony dziwnym przeczuciem, że może poprowadzi mnie w okolice, które przed rokiem nieco odsłonił nam w swym wykładzie na targach w Bytomiu czcigodny Wincenty Polek.

https://www.youtube.com/watch?v=GLVOlqgspyg

Miałem cichą nadzieję, że ta mała porcja makulektury pozwoli odkryć coś nowego. Postanowiłem, że jeśli tak się stanie, to książka powędruje w ręce Mniszyska. Taki mały podarek za wytrwałe sianie ziaren prawdy i duchową opiekę…

Nie wiem ile osób miało tę książkę w rękach przede mną. Ktoś miał na pewno, bo na okładce ...


betacool
20 maja 2017 11:25

31     1192    13

Znaki.

makulektura.pl

 

Makulektura nr 1 suplement nr 1

 

Znaki.

 

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

 

Pierwszy merytoryczny wpis i od razu lekcja pokory. Czytałem opracowanie profesora Rewskiego oczami ślepca. Tekst był nieznośnie niespójny. Dziwiłem się jak można wysnuwać tak dziwne wnioski, z zupełnie o czym innym mówiących przesłanek. Potraktowałem ten tekst jako socrealistyczną laurkę mającą wykreować nowego bohatera nowych czasów. Nie sprawdziłem biogramu autora, bo byłem przekonany, że to co czytam, to jakiś intelektualny półfabrykat doktora lub docenta szybko wypuszczonego z socrealistycznej taśmy produkcyjnej.

Wczoraj mój wielki błąd uzmysłowiła mi pani Jola ...


betacool
21 maja 2017 13:21

24     824    8

Dlaczego czasami nawet droga do piekła musi wieść przez labirynt.

makulektura.pl

 

Makulektura nr 1 suplement nr 2

 

Dlaczego czasami nawet droga do piekła musi wieść przez labirynt.

 

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

 

To już trzecia część tej opowieści, która nam się niespodziewanie rozrosła. Streszczenie poprzednich odcinków wygląda mniej więcej tak, że na podstawie opracowania profesora Rewskiego postawiłem hipotezę, że Hugon Kołłątaj nie był swej istocie kolekcjonerem sztuki, lecz likwidatorem masy upadłościowej i upłynniał bardzo cenne obrazy. Trudno odtworzyć ich faktyczne pochodzenie, ale mogły być to obrazy pochodzące z kasaty zakonu jezuitów. Pracę Z. Rewskiego oceniłem bardzo nisko, bo ze snutej przez siebie pełnej intrygujących ...


betacool
22 maja 2017 02:14

33     949    4

Kuźnica złotych talentów.

makuletkura.pl

 

Makulektura nr 1 część 2

 

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.

Część 2. Kuźnica złotych talentów

 

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

 

W poprzednim odcinku profesor Rewski powiódł nas drogą przez labirynt do pewnej ważnej lektury. Chodzi o książkę Wacława Tokarza o ostatnich latach Hugona Kołłątaja.

Czuję się tu teraz trochę jak kelner w wykwintnej restauracji, którego goście pytają co może im polecić, a ja wiem, że w karcie są same smakołyki. Cóż będę przede wszystkim podawał fakty na poparcie wcześniej wygłoszonych przez siebie tez. A one głównie koncentrowały się na dwóch aspektach.

Primo - Kołłąt ...


betacool
24 maja 2017 03:45

39     1067    4

Skarby dla burzyciela, domek dla przyjaciela.

makuletkura.pl

 

Makulektura nr 1 część 3

 

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.

Część 3. Skarby dla burzyciela, domek dla przyjaciela.

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

Miało być o czym innym. Wiem, wiem obiecywałem, że już tylko dwa odcinki…

Ale niestety jest chyba tak, że profesor Rewski krąży gdzieś nade mną, każe przeczytać jeszcze raz to lub tamto zdanie i mamy historię na nowy odcinek. A te dwa, niby ostanie przesuwają się, ciągle się rozrastając...

Nie mogę tego opuścić, pominąć bo to już nie ja, ale My tu z profesorem siedzimy przy szklaneczce, on mnie odsyła do jakiegoś zdania, a ja szperam w internecie i potem wspólnie się śmiejemy, albo ciężko wzdych ...


betacool
26 maja 2017 01:03

13     982    7

Biznes plan pana premiera. Oświeceniowe Las Vegas.

Makulektura nr 1 część 4

 

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.

Część 4. Biznes plan pana premiera. Oświeceniowe Las Vegas.

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

W trzech poprzednich odcinkach, idąc kolejnymi tropami podsuwanymi w dziele profesora Rewskiego doszliśmy do dość zasadniczego pytania, czy Hugon Kołłątaj kierował się w życiu ekonomią, czy patriotyzmem. Do postawienia tego pytania sprowokowała informacja o przetapianiu złotych i srebrnych przedmiotów ze skarbca Uniwersytetu Jagiellońskiego celem odsyłaniu ich do mennicy w Warszawie. Oczywiście na rzecz powstańców i oczywiście pod pieczę Kołłątaja, który gospodarował powstańczym skarbem.

Zanim dokonacie świadomego ...


betacool
28 maja 2017 02:52

9     970    8

Sprawdzian dla nawigatorów pretendujących do oceny celującej.

makuletkura.pl

 

Makulektura nr 1 część 5

 

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.

Część 5. Sprawdzian dla nawigatorów pretendujących do oceny celującej.

Zbigniew Rewski. Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.

 

 

Przeczytaj załączone fragmenty tekstów ze zrozumieniem i postaraj się udzielić odpowiedzi na zadane pytania:

Pytanie pierwsze: Kto uczył Jana Śniadeckiego?

„W miesiącu lipcu r-u 1772 umówiłem się z jezuitami, wyjeżdżając do Krakowa, i opłaciwszy im podwodę i stół przybyłem z nimi bardzo wygodnie do Krakowa w sierpniu i stanąłem w ich Kolegium Ś-go Piotra”.

 

Pytanie drugie: Skąd Jan Śniadecki miał części do swej pracowni?

„Je ...


betacool
30 maja 2017 01:56

20     1519    6

Czy profesor Zin wiedział o istnieniu żarłocznych skoczogonków?

makuletkura.pl

Makulektura nr 1

Dziwne dzieje dziwnej kolekcji. Rzecz o budowaniu na zgliszczach.


Część 6. Czy profesor Zin wiedział o istnieniu żarłocznych skoczogonków?

Zbigniew Rewski.  Zagadnienia sztuki w działalności Hugona Kołłątaja.


Od jakiegoś czasu każdy rozpoczynający się dzień jest pod pewnymi względami dla mnie niezwykły. Wczorajszy zaczął się od telefonu. Dzwoniła do mnie pani z jednego z szacownych warszawskich antykwariatów i w dużym zmieszaniu tłumaczyła, że książka profesora Rewskiego, którą zamówiłem, znikła. Pani zapewniła mnie, że to się u nich nie zdarza i że podejrzewa, że ktoś ją skradł. Ja grzecznie jej podziękowałem i powiedziałem, że takie rzeczy się zdarzają, bo miałem podobną przygodę przy zakupie wspomnie ...


betacool
1 czerwca 2017 11:56

18     1046    6

Czy Bytom może być magiczny? Słów parę o niefikcyjnym bycie.

Czy Bytom może być magiczny? Słów parę o niefikcyjnym bycie.